בריחת שתן היא תופעה נפוצה מאוד הנחלקת לשני סוגים – שלפוחית שתן רגיזה או דליפת שתן בזמן מאמץ. לתופעה הזו יש השפעה דרמטית על איכות החיים ועל התפקוד בתחומים רבים, בייחוד בשל הבושה הנלוות לחוסר היכולת לשלוט על מתן שתן. כאשר מדובר בדליפת שתן במאמץ יש מצב שבו יש מצב של עלייה בלחץ התוך בטני כמו למשל במקרים של צחוק או התעטשות בניגוד למצב של שלפוחית שתן רגיזה שמתרחשת על רקע התכווצות בלתי רצונית של שלפוחית השתן. שני המצבים הללו הם מצבים שכיחים והם כרוכים בירידה ניכרת באיכות החיים. האם לתזונה יש השפעה על היכולת להתמודד עם בריחת שתן? אנחנו כאן עם כל הפרטים.

סובלים מבריחת שתן? זה מה שעליכם לדעת לגבי התזונה שלכם

אחד מגורמי הסיכון לבריחת שתן נובע בעקבות עודף משקל אשר מפעיל לחצים אדירים על אזור השלפוחית ובהתאם לכך יוצר מצב של דחיפות במתן שתן, עד לכדי חוסר יכולת להתאפק עד שמגיעים לשירותים. על כן,  הפחתה במשקל היא קריטית לטובת התמודדות עם תופעה כזו זו. בהקשר זה חשוב לציין כי אבחון אודות בריחת שתן המתבצע אצל אורולוג הוא הצעד הראשון בדרך ליצירה של תוכנית טיפול המאפשרת לא רק להתמודד עם התופעות הנלוות אלא גם להפחית אותן. תופעה של בריחת שתן היא כאמור נפוצה, כאשר לתזונה שלכם יש תפקיד משמעותי ביכולת להתמודד עם התופעה הזו, אומנם לא באופן ישיר אלא באופן עקיף. הסיבה לכך נובעת בעקבות משקאות כמו למשל משקאות אלכוהוליים מוביל להגדלת נפח השתן ובאופן שאינו מתבצע בפרופורציה לצרכים של הגוף, ועל כן העדיפו שלא לשתות משקאות אלכוהוליים או להפחית באופן משמעותי את הצריכה שלהם.

 

 

בנוסף, צריכה של קפאין מהווה גם היא טריגר לתופעה של בריחת שתן מאחר ואחת מההשפעות של הקפאין הוא לא רק להמריץ את מחזור הדם ובהתאם לכך להגביר את העוררות אלא גם הטלת שתן מרובה. על כן, ההמלצה היא להוריד לחלוטין את הצריכה של הקפאין, כל זאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של מערך אשר מאפשר לכם לקבל שליטה מחודשת ולנצל את התזונה שלכם לטובת הגברת ריכוז של סיבים תזונתיים וכן אורח חיים בריא ומאוזן, בליווי מצד תזונאית המתמחה בתחום ואשר תדע לספק לכם מידע מהימן גם אודות מזון שאותו רצוי שלא לשלב בתפריט לצד בנייה של תפריט תזונתי תומך.

תרגילים לחיזוק שריר האגן

חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא ומאוזן על רקע של בריחת שתן חייב לכלול גם פעילות ספורטיבית, בוודאי אם אתם סובלים מעודף משקל שהוא כאמור אחת מהסיבות הנפוצות לבריחת שתן בזמן מאמץ נובע בעקבות עודף משקל. על כן, שילוב של תרגילים בשגרת היום יום לטובת חיזוק שריר האגן מהווה דרך מצוינת נוספת להתמודדות עם בריחת שתן, כאשר כאן תוכלו למצוא תרגילים מעולים שאותם ניתן לתרגל גם בבית. בנוסף, הפחתה במשקל היא חיונית, ועל כן כניסה לתהליך של דיאטה המתבצע באופן מבוקר הוא אלמנט חשוב גם כן בכל הקשור להפחתת

לסיכום

לתזונה שלכם אין השפעה ישירה על בריחת השתן אלא באופן עקיף. אם אתם סובלים מהתופעה הזו חשוב קודם כל לפנות לאורולוג וכן להיעזר באביזרים כמו למשל פדים שיכולים לסייע לכם להימנע ממצבים מביכים שבהם אתם לא מצליחים לשלוט על הדליפה, לצד ביצוע של חיזוק שריר האגן. נוסף לכך, הפחתה של משקאות ממותקים היא בעלת חשיבות גם לגברים וגם לנשים אשר מאובחנים עם התופעה הזו.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *