צחצוח שיניים הוא הרגל בסיסי שכל אחד ואחת מאיתנו מבצע בשעות היום והלילה. אולם, האם ידעתם כי יש חשיבות עצומה גם לצחצוח מיד לאחר שמסיימים לאכול? ובכן, יש לכך מספר סיבות שצריכות להיות בראש סדר מעיניכם, וזאת כחלק מהבנה כי שמירה על הרגלי צחצוח נכונים יכולה למנוע שלל בעיות רפואיות הדורשות התערבות מצד רופא שיניים וכן ביצוע של הליכים מורכבים. מהן שלושת הסיבות המרכזיות שיגרמו לכם לא לשכוח? להלן הפרטים.

התפתחות של עששת

במידה ואתם לא מצחצחים שיניים לאחר הארוחה, נאגרים שאריות של מזון כמו למשל סוכרים ושומנים אשר נצמדים לרובד הפלאק של השן ובהתאם לכך מעודדים את ההתפתחות של עששת. עששת היא דלקת שכיחה שבמידה ואיננה מטופלת עשויה להוביל לנסיגת חניכיים ואפילו לאובדן שן. בהתאם לכך, נדרש יהיה להגיע למרפאת השיניים לטובת טיפול בעששת. רשלנות רפואית בטיפול שיניים הפך לשכיח מאוד בשנים האחרונות ובשביל להימנע גם מטיפול מכאיב וארוך לצד היתכנות של רשלנות במסגרת הטיפול, חשוב להקפיד על צחצוח של השיניים אבל גם הלשון לטובת הסרה של כל שאריות המזון.

 

 

ריח פה

בפה יש מאות זנים של חיידקים אשר נובעים כתוצאה מפירוק של החלבונים. העוצמה של הריח מושפעת בין היתר בעקבות תהליך פירוק המזון, ועל כן לצחצוח יש חשיבות גבוהה הן בנטרול של ריח רע מהפה אבל גם בפירוק בהפחתה של הצטברות של מזון באזור הלשון כמו גם באזור החניכיים והרווח שבין השיניים. לריח רע יש השפעה לא רק על בריאות השיניים בעקבות הימצאות של חיידקים אלא גם בעל השפעה חברתית מביכה למדי, ועל כן צחצוח שיניים הוא חלק בלתי נפרד מתהליך של היגיינה ושמירה על הבריאות. בנוסף, הקפידו לגרגר מי פה לפחות פעם בשבוע, וזאת מתוך מטרה לנטרל את הריח אבל גם לשמור על נטרול של החיידקים המצויים בפה.

שמירה על בריאות השן

שמירה על הבריאות של השיניים חייבת להתבצע באמצעות צחצוח יסודי המתבצע בבוקר ובערב. למעשה, יש חשיבות גובהה לצחצוח המתבצע באופן יסודי וזאת מתוך מטרה להסיר את רובד הפלאק כמו גם את הסוכרים שמצטברים לאחר הארוחה, כאשר ההמלצה היא דווקא לא לצחצח מיד לאחר הארוחה אלא להמתין לפחות חצי שעה, מאחר ורמת החומציות של הפה עולה באופן משמעותית לאחר האוכל. התייעצות עם רופא השיניים היא קריטית לטובת קבלת כלים פרקטיים שבהם תוכלו להשתמש לטובת צחצוח נכון ויסודי המתבצע לאחר שמתעוררים ולפני השינה, כחלק מהבנה כי שמירה על בריאות השיניים היא חיונית בכל הקשור ליכולת להוביל להימנעות מעששת כמו גם דלקות.

לסיכום

לצחצוח השיניים יש חשיבות עצומה בכל הקשור לנטרול ריחות, הימנעות מטיפולי שיניים לצד שמירה על שיניים בריאות ולבנות. הדרכה אצל השיננית מהווה הזדמנות מצוינת ללמוד כיצד לצחצח את השיניים בצורה יסודית, כאשר הקפידו להחליף את המברשת לפחות פעם בשלושה חודשים. צחצוח נכון הוא חיוני גם לילדים וגם למבוגרים בכל גיל, ועל כן ההקפדה הזו היא זו שתאפשר כלם להוביל לשמירה על בריאות השיניים אבל גם מניעה של התפתחות של דלקות כמו עששת.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *