יום שישי הגיע והגיע הזמן להתחיל בהכנות לקראת כניסת השבת. לקראת קבלת השבת, נהוג להכין מטעמים כיד המלך, לערוך שולחן חגיגי סביבו ישבו כל בני המשפחה והחברים, וגם לאפות חלות טעימות כחלק מהקידוש המסורתי.  אז מה בעצם משמעות אכילת החלה בשבת, מדוע צריך לפריש חלה לתרומה וכיצד תכינו את החלות המנצחות שיככבו על שולחן השבת? ריכזנו עבורכם את כל המידע הכי חשוב ומעניין על חלות השבת המסורתיות.

מהי "הפרשת חלה"?

בזמן בית המקדש, נהגו לאפות חלות ולהפריש מכל חלה חתיכה לתרומה עבור כהן שיאכל ממנה בטהרה. כיום, כיוון שלא ניתן לאכול את החלה בטהרה, נהוג לשרוף את החלה כדין חלה טמאה. כדי לבצע את המצווה כהלכתה, כדאי לקרוא מידע על הפרשת חלה ולעקוב אחר ההוראות. לדוגמה, רק מעל 1.600 ק"ג של בצק ניתן להפריש חלה כתרומה עם ברכה, ואת הברכה יש לומר אחרי שבוצעים את החתיכה מהבצק. יש האומרים שהפרשת חלה היא פתח לסגולות רבות, ומי שמפריש חלה יכול לבקש את כל משאלות ליבו בזמן ההפרשה.

כיצד בכלל החל המנהג של אכילת חלה בשבת?

הסברה הרווחת היא שמנהג החלה על שולחן השבת הוא כנגד החלות שהיו נהוגות בבית המקדש. אחת המצוות ביהדות הקשורות בשבת היא לאכול שלוש ארוחות (סעודות שבת), אך הארוחה נחשבת כסעודת שבת רק אם יש בה לחם. במקורות, השתמשו במילה "חלה" ככינוי ללחם, ומכאן המנהג של אכילת חלה דווקא בערב שבת.

איך להכין חלה מנצחת?

אין דבר מנחם יותר מחלה טרייה ורכה שאופפת את הבית בריחות מתוקים ונעימים. ישנם מתכונים שונים ומגוונים לחלות, כגון חלות מתוקות, חלות מקמחים מלאים, חלות צבעוניות וחלות ממולאות, כך שכל שנותר לכם הוא לבחור מה תרצו לאפות לשבת המלכה. אז מאיפה מתחילים?

 

 

לכל אחד יש את המתכון המנצח שלו לחלות שבת, אבל המרכיבים הבסיסיים שנדרשים לאפיית חלה הם קמח, מים, שמרים מלח וסוכר. חלק מהאופים בוחרים להוסיף לבצק ביצה, במיוחד במאפים מתוקים, כדי להעשיר את מרקם הבצק באלסטיות וברכות. את החלות ניתן להכין משמרים יבשים, שמרים טריים ואם אתם מיומנים מספיק, תוכלו אפילו להשתמש במחמצת (שמרי בר). הקפידו לערבב קודם כל את החומרים היבשים, ורק אחרי שהם מתפזרים בקמח בצורה אחידה הוסיפו את החומרים הרטובים.

מומלץ ללוש היטב את הבצק ולאורך זמן, לפחות כ-10 דקות, בשביל שהגלוטן יתפתח כמו שצריך. ככלל, כדאי להתייחס לתהליך האפייה ברוגע ובנחת משום שהתנהגות הבצק עשויה להשתנות מפעם לפעם ואנחנו צריכים להיות קשובים אליו בלי לחץ של זמן. כמו כן, כל בצק יביא תוצאות טובות יותר אם את התפיחה הראשונית נעשה במקרר למשך לילה או כמה שעות טובות, כך נקבל טעמים עמוקים ועשירים יותר בבצק, גלוטן מפותח יותר ומרקם עשיר יותר. לאחר ההתפחה הראשונה, תוכלו לעצב את החלה במגוון סוגי קליעות, חלקן פשוטות וחלקן מורכבות יותר, אך כולן חגיגיות ויפות. לא משנה במה תבחרו לבסוף, תקבלו לחם יהודי מפואר שיככב על שולחן השבת שלכם.

סיכום

לסיכום, החלה היא לחם עתיק שמלווה את העם היהודי כבר דורות ארוכים והיא חלק בלתי נפרד מהלכות ומצוות השבת. לכן, אין דרך טובה יותר לפאר את השבת או החג מזוג חלות טריות וריחניות שאפינו במו ידינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *