עצמאים ובעלי עסק מחויבים לפי החוק לדווח על הכנסותיהם, וכמו כל אזרח בישראל הם משלמים כל מיני מיסים למדינה. לפעמים עובדים משלמים מיסים בסכומים גבוהים מהנדרש, ובמקרה כזה מגיע להם החזר מס מהרשויות. אם יש לכם עסק, בפרט בתחום המזון, יכול להיות שאתם זכאים להחזר מס, וכדאי שתדעו מהן הזכויות שלכם. במאמר זה תוכלו לקרוא מידע על החזר מס, על בדיקת הזכאות שכל אחד יכול לעשות ועוד מידע חשוב בנושא. בואו נתחיל.

פרמטרים להחזר מס

יש כמה מקרים שבהם עצמאים זכאים להחזר מס, והנפוץ שבהם הוא במקרים של קיזוז הוצאה מוכרת. הוצאה מוכרת היא כל הוצאה של בית העסק המשמשת אותו לייצור הכנסות. הוצאה זו כוללת את הכסף ששולם על פרסום העסק (בין אם אתם מפרסמים עסק קייטרינג ברשת או מפרסמים מסעדה בשלטי חוצות), על שכירות של מקום העסק (ואם עובדים מהבית אז 25% משכר הדירה לכל היותר ייחשב להוצאה מוכרת), על שירותיו של רואה חשבון ושירותים משפטיים, על הוצאות שוטפות כמו חשמל או דלק ועוד. המיסים שעצמאים משלמים נגבים על סכום ההכנסות הכולל פחות סכום ההוצאות המוכרות, ולכן אם לא דיווחתם על כל ההוצאות המוכרות שלכם, ייתכן שגבו מכם מס גבוה מדי על ההכנסות ואתם זכאים להחזר.

הינה עוד כמה מקרים שבהם עצמאים זכאים להחזרי מס:

בדיקת זכאות להחזר מס

לפעמים רשות המיסים מבחינה במקרים שבהם אזרח זכאי להחזר מס, אך עדיף שלא תסתמכו על הרשויות ותבדקו בעצמכם אם אתם זכאים להחזר מס כדי לקצר ולזרז את התהליך. ברחבי הרשת תוכלו למצוא הרבה אתרים שיעזרו לכם בנושא, כמו האתר של המרכז להחזרי למס. באתר הזה תוכלו למצוא מידע מקיף על החזרי מס ולבדוק את זכאותכם להחזרים בהתאם למצב המשפחתי שלכם, לנכסים שבבעלותכם ועוד.

 

הגשת בקשה להחזר מס

כל עצמאי המעוניין לקבל החזר מס צריך להגיש בקשה לרשות המיסים. בבקשה ממלאים את טופס 135 של מס הכנסה ואת טופס 1301, שהוא טופס דין וחשבון על הוצאות. נוסף על שני הטפסים האלו, יש לצרף מסמכים התומכים בהוכחת הזכאות להחזר, כמו עותק של דוח הפרשות הפנסיה, ואישור ניהול חשבון או צ'ק מבוטל המספקים את פרטי חשבון הבנק להחזר.

את הבקשה להחזר מס אפשר להגיש באופן רטרואקטיבי עד 6 שנים אחורה, אם כי יש צורך להגיש בנפרד בקשה להחזר מס לכל שנה ולצרף לכל אחת את כל הטפסים המתאימים.

את הבקשה להחזר מס אפשר לשלוח באתר של רשות המיסים, בדואר או בסניף מס הכנסה הקרוב אליכם. אחרי הגשת הבקשה, רשות המיסים תבדוק שאתם אכן זכאים להחזר, ואם בקשתכם תיענה הכסף יישלח אל חשבון הבנק שלכם באופן אוטומטי. התאזרו בסבלנות, תהליך זה יכול לקחת קצת זמן.

לסיכום

כל אזרח בישראל, ובפרט עצמאים ובעלי עסק, יכול להיות זכאי להחזר מס מהרשויות. באמצעות אתרי אינטרנט כמו המרכז להחזר מס, תוכלו לבדוק מהם התנאים לקבלת החזר מס ואף לבדוק את זכאותכם, בלי לצאת מהבית ובלי לעמוד בתורים המייגעים של רשות המיסים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *